Oleju nigdy za wiele. Jak często olejować włosy?

Wiele na temat olejowania zostało już napisane w blogosferze i nie tylko. Niemal na każdym portalu poświęconym pielęgnacji włosów znajdziemy coś na temat rodzajów olejów, dobierania ich do typu włosów, związku z porowatością itp. Nikt nie poświęcił jednak wystarczającej uwagi temu, czy często olejować włosy?

Olejowanie to jeden z bardziej popularnych w ostatnich miesiącach sposobów na poprawę kondycji włosów. Świetnie znamy jego zalety (skuteczność działania, łatwość aplikacji, niskie koszty i wielozadaniowość). Wiemy, że mamy kilka metod nakładania oleju:

  • olejowanie na sucho, czyli wcieranie oleju w suche włosy przed ich umyciem lub niewielką ilość po umyciu, aby dodać im blasku i wygładzić fryzurę;
  • olejowanie na mokro, czyli nałożenie oleju na mokre włosy (woda poprawia absorpcję olejków do włosów) przed ich umyciem lub po użyciu szamponu;
  • olejowanie w misce, czyli moczenie włosów w misce z ciepłą wodą i mieszanką olejów, co uznawane jest za metodę przynoszącą najlepsze efekty;
  • olejowanie na mgiełkę, czyli nakładanie oleju na włosy za pomocą atomizera i zazwyczaj dopiero po wymieszaniu z wodą albo humektantem.

Każda z tych metod wymaga większego lub mniejszego nakładu czasu. Oleje do włosów, które wymagają zmywania po nałożeniu, zabierają go nieco więcej. Te, które można nałożyć po umyciu dla wykończenia fryzury, są mniej czasochłonne. To wszystko jest w miarę logiczne. Pozostaje jednak parę istotnych pytań.

Jak często nakładać olej na włosy?

Przyjęło się, że dla osiągnięcia zadowalających efektów powinno się nakładać olej przynajmniej raz w tygodniu. Ma zastępować używaną właśnie co kilka myć maskę do włosów. Łączy je bardzo intensywne działanie i fakt, że oba te produkt trzeba trzymać na włosach nie krócej niż kwadrans.

Olej do włosów można nałożyć nawet na całą noc, czego raczej nie zaleca się robić z maską.

Najlepsze w oleju jest to, że im częściej będziemy go nakładać na włosy, tym lepszych i szybszych efektów możemy się spodziewać. Nie ma problemu z tym, żeby olej do włosów użyć dwukrotnie w ciągu dnia, o ile dobrze zmyjemy go z włosów i nie użyjemy zbyt dużej ilości. Na pewno używanie oleju częściej niż raz na tydzień nie wyrządzi naszym włosom żadnej krzywdy.

Czy metoda olejowania ma wpływ na częstotliwość używania oleju? Oczywiście nie. Metoda – czy to na sucho, na mokro, czy też w misce – nie ma żadnego związku na to, jak często można lub powinno się olejować włosy. Można to robić często, ale zawsze trzeba dobierać odpowiednią ilość olejku, aby włosów np. nie przetłuścić.