Oleje do włosów a zawartość kwasów tłuszczowych. O co chodzi?

Tak jak nie każdy szampon pasuje do każdego rodzaju włosów, tak samo oleje trzeba dobierać rozsądnie. Co olej, to inne działanie, które nie musi pasować każdym włosom. Zanim zabierzemy się za olejowanie włosów, musimy określić ich stan i dobrać odpowiedni olej.

Co ma do tego zawartość kwasów tłuszczowych?

Otwarte czy zamknięte?

Ludzki włos zbudowany jest z części podskórnej (m.in. cebulka włosowa) i tej, która znajduje się ponad skórą. Z zewnątrz chroniony jest pancerzem łusek, które mają zdolność do odchylania się i domykania. Zasada jest prosta – im bardziej odchylone łuski, tym większe pory w strukturze włosa. Taki włos nazywany wysokoporowatym, czyli po prostu zniszczonym. To cenna informacja przy decyzji, jaki olej do włosów wybrać. Włosy, których łuski szczelnie przylegają do siebie nazywany niskoporowatymi. Są zdrowe i dobrze chronione przed uszkodzeniami.

Co kryje olej?

Każdy olej zawiera szereg składników odżywczych, które musimy brać pod uwagę przy wyborze. Naturalne oleje do włosów to źródło m.in. cennych witamin (najczęściej spotyka się „witaminę młodości”, czyli E), minerałów, fosfolipidów, a w szczególności kwasów tłuszczowych. Te ostatnie są najbardziej włosom potrzebne i odgrywają bardzo istotną rolę przy wyborze oleju do włosów.

Nasycony czy nie?

Kwasy tłuszczowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: nasycone i nienasycone. W tej drugiej grupie wyróżniamy kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. O co chodzi z nasyceniem kwasów? Pod względem chemicznym o ilość podwójnych wiązań między atomami węgla w cząsteczce. Te nasycone nie mają ich wcale. Każdy olej ma mniej lub więcej konkretnych kwasów. W praktyce przekłada się to na wielkość jego cząsteczek i wchłanialność we włosy.

Na każde włosy?

Ogólnie każdy oleje nadaje się na włosy, ale nie każdy będzie pasował np. włosom wysokoporowatym. Dlatego warto poszukać informacji na temat tego, jak określić porowatość i sprawdzić stan swoich włosów. Wtedy będziemy wiedzieć, czy konkretny olej do włosów się sprawdzi. Te o większej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych to masła i oleje wnikające idealne dla włosów niskoporowatych. Oleje o dużej zawartości kwasów wielonienasyconych są niewnikające i sprawdzają się na włosach wysokoporowatych. Pomiędzy są oleje do włosów średnioporowatych, które są półwnikające, bo mają najwięcej kwasów jednonienasyconych.