Olejowanie włosów. Jak robią to Hinduski?

Bez dwóch zdań Hinduski mają najpiękniejsze włosy na świecie. Pewnie nie raz zastanawiałaś się, jak one to robią. Otóż ich sekret tkwi w regularnym stosowaniu naturalnych olejków i systematycznym olejowaniu włosów. Jeśli chcesz mieć gładkie, nawilżone, odżywione i lśniące włosy, sprawdź, jak prawidłowo o nie zadbać.

Rytuał olejowania włosów

Czy wiesz, że w Indiach średnia temperatura wynosi 40°C w skali całego roku? Jak by tego było mało, wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Prędzej czy później ktoś musiał wymyślić sposób ochrony włosów przed tak trudnymi warunkami atmosferycznymi. Olejowanie włosów i ciała było idealnym rozwiązaniem. Zabezpiecza ono bowiem przed uszkodzeniami wywołanymi nadmiernym parowaniem wody i tym samym przesuszeniem powierzchni skóry i włosów. Podobną rolę spełnia tradycyjny indyjski strój, czyli sari. Jednak to olejowanie zapewnia włosom i ładny wygląd, i odpowiednią kondycję.

Który olejek wykorzystują Hinduski podczas pielęgnacji włosów? Powszechnie dostępnym jest olejek kokosowy, który chroni przed działaniem promieniowania słonecznego. Zapobiega utracie wody i keratyny. Doskonale odżywia i regeneruje – zawiera nasycone kwasy tłuszczowe. Zmywa się go bardzo łatwo i szybko. Wystarczy zastosować specjalny ziołowy szampon lub puder Shikakai.

Olejek kokosowy polecany jest także osobom, które po raz pierwszy przeprowadzają zabieg olejowania włosów.

W Indiach stosuje się także kilkaset innych olejków. W połączniu z wyciągami ziołowymi i olejkami eterycznymi działają naprawdę rewelacyjnie. Są łatwo dostępne, a najlepsze jest to, że niektóre z nich wykorzystuje się w kuchni. Olejki można kupić w Indiach w bardzo przystępnych cenach. Wiąże się to z tym, iż surowiec, czyli rośliny i zioła, są powszechnie dostępne i uprawiane na dużych plantacjach.

Z wizytą u indyjskiego fryzjera

Jeżeli wybierzesz się kiedyś na wycieczkę do Indii, nie omieszkaj skorzystać z usług tamtejszych zakładów fryzjerskich. Trudno ciasne pomieszczenia, z dwoma niewygodnymi fotelami i małą ilością światła nazwać salonem. Fryzjerami w Indiach są tylko mężczyźni. Nikt nie dorówna im w olejowaniu włosów lub goleniu brody. Używają do tego naturalnych kosmetyków (olejków, ajurwedyjskich mgiełek, ziołowych kremów) i specjalnych akcesoriów (brzytew i nitek). Zwykły zabieg pielęgnacji włosów lub skóry twarzy po zgoleniu zarostu trwa nieraz około godziny. A jak wygląda olejowanie włosów u indyjskiego fryzjera? Włosy mieszkanek południowej Azji są bardzo długie i gęste. Do ich pielęgnacji potrzeba czasem kilkuset ml olejku. Produkt nakłada się na skórę głowy i całe pasemka. Fryzjer robi delikatny masaż, a potem wyżyma (dosłownie!) włosy i myje ziołowym szamponem. Efekt? Zdrowa, piękna i zadbana fryzura.

Olejowanie włosów po europejsku

Włosy Azjatek i Europejek różnią się pod względem porowatości, długości, uwarunkowań genetycznych i przystosowania do klimatu. Dlatego olejki stosowane przez Hinduski nie sprawdzą się na włosach Europejek. Co zrobić, gdy chcesz stosować indyjskie olejki? Potraktuj je tak jak maseczki lub odżywki do spłukiwania. Kosmetyki takie stosuj na kilka godzin przed myciem głowy, na wilgotne lub suche włosy. Z drugiej jednak strony, olejek całkowicie wchłonie się wtedy, gdy pozostawisz go na całą noc. Im dłuższe są twoje włosy, tym więcej olejku zastosuj. Do ochrony końcówek użyj tylko kilku kropelek produktu.

Indyjskie olejki a rodzaj włosów

Zanim przeprowadzisz olejowanie włosów, musisz wiedzieć, jaki problem dermatologiczny chcesz pokonać. Włosy przesuszone i zniszczone najlepiej wypielęgnuje olejek migdałowy, a włosy przetłuszczające się – olejek cytrynowy lub laurowy. Osłabione włosy wzmocni olej amla, bhringraj lub neem. Są to typowe indyjskie kosmetyki, którym przypisuje się lecznicze właściwości. Osobom zmagającym się z łupieżem, pomoże olejek musztardowy. Czy wiedziałaś, że niektóre olejki pobudzają wzrost nowych włosków? Niech nie zdziwi cię więc to, że przy regularnym oczyszczaniu twarzy olejami meszek może urosnąć.

W Indiach olejowanie włosów to tylko jeden z zabiegów pielęgnacyjnych. Do farbowania, przyciemniania koloru lub podkreślenia naturalnych refleksów powszechnie używa się ziołowych mieszanek. Najbardziej popularnym barwnikiem jest henna. Wyróżnia się kilka jej odmian: czarną, czerwoną i bezbarwną. Koloryzujące właściwości ma również jaśmin. Dodany do olejku lub innego kosmetyku nabłyszczy włosy i sprawi, że będą wyglądać pięknie.